Vianočné klbko-tvorenie

Tento rok sa pre mňa niesol v duchu experimentovania s novými materiálmi. Háčkované mojkáčiky z dolphin baby som skombinovala s bodkovanou či hviezdičkovou bavlnenou látkou, tie bavlnené s mäkkučkou minky a už vznikla aj moja prvá hračka v podobe myšky s hačko-látkovými šatičkami. Aj látkové ozdoby na vianočný stromček sú už pripravené, a tak som sa opäť vrhla na niečo nové.

Veľkou inšpiráciou pri výbere ozdôb na stromček mi bola Vlaďka zo svojho Ateliéru pod horou. Sledujúc jej tvorbu na instagrame a tiež facebooku som sa po celý rok nadchýňala nielen jemnými dekoráciami z uzlíčkov, ale aj nápaditými variáciami macramé pre deti. Dúfala som, že sa budem môcť zúčastniť aspoň jedného z workshopov, ktoré Vlaďka realizuje v spolupráci s NEBALené, ale momentálna situácia mi to nedovolila. Možno nabudúce 🙂 .

Moje prvé uzlíčky však predsa len vznikli, tak nejak náhodne, za pomoci tutoriálov na internete a môžu sa pridať k handmade ozdobám, ktoré poputujú na náš vianočný stromček. S ďalšími ozdôbkami som mala už oveľa menej práce.

Nadšená z pletených vzorov, ale neschopná chytiť ihlice do rúk, som si to tak trošku uľahčila. Stačil na to vo výpredaji kúpený sveter a miniatúrny vyšívací rámik, ktorý som tak často vídavala v rukách mojej prastarkej. Dozdobený zamrznutými bobuľkami, mini šištičkami či hviezdičkami mi bude pripomínať tých, ktorí už medzi nami nie sú.

A nakoniec nastal čas aj na ozdoby, s ktorými mám už predsa len trošku viac skúseností a to práve tie moje háčkované. Rozhodla som sa pre vianočné gule z trblietavej priadze, napr. Catania Glamour alebo Yarnart Elegance

Sú háčkované 3,5 mm háčikom po špirále. Aby ozdoby získali pekný tvar, použila som ako základ polystyrénovú guľu s priemerom cca 6,5cm. Bonusom je, že takto vytvorené vianočné gule sú nerozbitné 🙂 .

Návod:
ks = krátky stĺpik
INC = rozširovanie (v tomto návode rozširujem len krátkymi stĺpikmi)
DEC = zužovanie

1. 6ks do magického krúžku (6)
2. INC x 6 (12)
3. (1ks, INC) x 6 (18)
4. (2ks, INC) x 6 (24)
5. (3ks, INC) x 6 (30)
6. (4ks, INC) x 6 (36)
7. (5ks, INC) x 6 (42)
8 – 18. 42ks (42)
19. (5ks, DEC) x 6 (36)
20. (4ks, DEC) x 6 (30)
21. (3ks, DEC) x 6 (24)
22. (2ks, DEC) x 6 (18)
23. (1ks, DEC) x 6 (12)
24. DEC x 6 (6)

Ako môžete vidieť, návod je jednoduchý, zvládne ho aj úplný začiatočník. Dá sa prispôsobiť na rôzne veľkosti guličiek (napr. pri 8cm polystyrénovej guli doplníme riadok 8. (6ks, INC) x 6 (48) a 9. (7ks, INC) x 6 (54), riadky 10 – 24. budeme háčkovať po 54 krátkych stĺpikov a od riadku 25 začíname zmenšovať na 48 atď. 

Využiť môžete aj netrblietavú verziu priadze Catania či Camila. Po uháčkovaní si ich môžete ozdobiť podľa vlastnej predstavy. Ja už som skúsila vyšiť na ne hviezdičky a aj kombináciu mašličky a drevenej ozdoby ako môžete vidieť v galérii nižšie. Fantázii sa však medze nekladú.

Prajem príjemné chvíle prežité pri tvorení.

Pár fotiek navyše: