Vianočné látko-tvorenie

Konečne som sa dočkala. Prišiel november a ja už s pokojným srdcom môžem nosiť teplé červené legíny so sobíkmi, pozerať filmy plné snehu a zázrakov, hľadať rôzne zimné inšpirácie na pintereste a do zblbnutia svojim blízkym rozprávať o svojich veľkých plánoch s vianočným stromčekom.

Tento rok sme sa totiž s priateľom rozhodli kúpiť si náš prvý stromček, svetielka a ozdobiť si ho úplne podľa našich predstáv. Z nepredstaviteľného mora možností sme sa nakoniec rozhodli pre stromček tradične zelený a zdobený ako inak – handmade. Takže začína misia:

NÁŠ PRVÝ VIANOČNÝ STROMČEK

Posledné týždne som hromadila všetko, čo mi prišlo aspoň kúsok vianočné. Látky, špagátiky, stužky, drevené mini ozdôbky, rolničky, trblietkavé hviezdičky a všeličo, čo by sa dalo využiť, hlavne však v bielo-striebornej kombinácii.

Veľmi spokojná som hlavne s jedným zo svojich posledných úlovkov zo Zlatej Nitky, kde sa mi podarilo kúpiť krásnu bielu látku s hviezdičkami. A tak bolo definitívne rozhodnuté. Oprášim opäť starkin šijací stroj a ide sa do toho.

Pokiaľ ste šička – začiatočník (ako ja), úplne najzásadnejším je výber tých správnych motívov. To znamená – žiadne húpacie koníky a jelenčeky s parohami, sú krásne (ja viem), ale NOPE! To už je šitie pre pokročilých, k tomu sa dostanem časom. Z osobnej skúsenosti som pochopila, že niekedy je ťažké ušiť aj vrecko na levanduľu v tvare srdiečka. (Od svojho posledného pokusu ich už len háčkujem 🙂 ).

Ale späť k ozdobám. Hneď v úvode mi bolo jasné, že musím voliť naozaj jednoduché tvary ako stromček, či domček, možno hviezdička (nie nie, tá má až 6 cípov) alebo taký zvonček vyzerá tiež jednoducho. A ak bohyňa šitia dá, tak urobím aj čižmičku, keď už som si kúpila ten fleece. 🙂

Postup asi nikomu z Vás nemusím vysvetľovať. Vymyslím šablónu, obkreslím na látku, vystrihnem, zošpendlíkujem, starkej poviem: „nie, nepotrebujem poradiť“, obšijem, vypáram zle obšité, obšijem opäť, obrátim, vyplním, zašijem a ozdobím. A tadááááá, 25 ozdôbok na stromček je hotových. Už len naviazať šňúrky a zavesiť.

Dúfam, že som Vás aspoň trošku inšpirovala. Krásnych vianočných látok je neúrekom a sľubujem, že čas strávený tvorením naozaj stojí za to. Mamičky s deťmi môžu látku vymeniť aj za filc a vytvoriť tak jednoduchšie, ale rovnako krásne ozdoby.

A pre tých, ktorých šitie moc nenadchýňa, mám nabudúce pripravené aj niečo navyše. Môžete sa tešiť na návod ako uháčkovať jednoduché vianočné gule a aj kopec iných handmade ozdôb, ktoré budú postupne pribúdať nie len na stromček, ale aj na stránku.

A ešte pár fotiek navyše: