Malý aj veľký

Od momentu ako som prvýkrát chytila háčik do ruky, som vytvorila desiatky až stovky hračiek. Každá z nich je úplne jedinečná, avšak niečo majú predsa len spoločné.

Na začiatku prichádza nápad. Môže byť vlastný alebo pri prechádzaní pinterestu, či facebooku,  narazím na návod, ktorý si jednoducho musím uložiť. V tomto momente už v hlave podvedome vyberám farby a druh priadze. S farbami je to celkom jednoduché, ale viete, aký je rozdiel medzi priadzami, ktoré pri háčkovaní používam?

Dolphin baby vs. Jeans

Vyskúšala som ich mnoho, ale najviac sa mi osvedčili priadze jeans a dolphin baby.

Priadza jeans je zmesou bavlny a polyakrylu a často sa využíva pri háčkovaní hračiek. Je veľmi príjemná a hlavne: NEŽMOLKUJE SA. V prípade úplne malých detičiek ju nahrádzam kompletne bavlnenou alternatívou, ale to už je iný príbeh. Má skutočne mnoho farebných odtieňov a výtvory z nej môžete nájsť v mojom albume „Hračky“ na facebooku.

Naproti tomu priadza dolphin baby je 100% polyester, ale zaľúbite sa do nej skutočne na prvý dotyk. Rovnako ako jeans je vhodná pre detičky, ale je oveľa viac hebká, oveľa viac  mäkká a jemnunká. Jej vlákno je pokryté mäkkými chumáčikmi, ktorými aspoň mne veľmi pripomína moje obľúbené deky z flisu.

Ako keby to nestačilo, vlákno je hrubšie, a preto aj hračky háčkované podľa toho istého návodu oproti svojim predchodcom z jeans omnoho viac „narastú“. Všetky hračky z dolphin baby môžete nájsť pre zmenu v albume „Mojkáčikovia“. Určitou nevýhodou je, že je aj omnoho drahšia, ale za seba môžem povedať, že hračky z nej vytvorené sú jednoducho úžasné. 🙂

Už na prvý pohľad majú jemnejšie črty a celé pôsobia omnoho viac detským dojmom, možno preto ich obľubujú hlavne deti od 1 roka vyššie. V kombinácii s ich veľkosťou si ich deti hneď zamilujú a stávajú sa ich vernými spoločníkmi pri každodenných aktivitách.

A teda ako veľké až takto uháčkované hračky sú? Zoberme si ako príklad tohto sloníka. Jeho dievčenská verzia je uháčkovaná z priadze jeans a na výšku má sloník v sede cca 23cm.  Chlapčenská verzia je vytvorená z dophin baby a na výšku meria 44cm. Avšak na celkový dojem pôsobí aj 3x väčší, pokiaľ berieme do úvahy jeho šírku. Jednoducho je tak veľký, že aj mne padne akurát do náručia. 🙂 

A keďže každá hračka je originál, môžete si v tomto článku porovnať aj moje obľúbené jednorožce, tučniačiky a triceratopsa. Každá hračka však môže mať svoju mega veľkú ňuňu alternatívu. Vďaka Vašej podpore sa mi podarilo uháčkovať aj bezzubku, ktorá bola s úplnym prehľadom najkomplikovanejšou hračkou na prišívanie, ale porovnať obe verzie si môžete aj v rámci sekcie Hračky z ňuňu vlny.

Sľúbené fotky navyše: